№ 2 2017
ЗВІТ ТА МАТЕРІАЛИ
VI (чергового) з`їзду
НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ
23 січня 2917 року
м.Київ
23 січня 2017 року відбувся VI (черговий) з’їзд Національної спілки краєзнавців України. Краєзнавці, громадськість, науковці, представники ЗМІ та всі, хто любить свій рідний край і працює на благо України та українського народу прийняли участь в роботі з’їзду в стінах Інституту історії України Національної академії наук.
На порядку денному з’їзду стояли наступні питання:
1. Звіт Правління Національної спілки краєзнавців України
2. Звіт Ревізійної комісії Національної спілки краєзнавців України
3. Інформація Голови мандатної комісії Національної спілки краєзнавців України
4. Про внесення змін до Статуту Національної спілки краєзнавців України
5. Вибори Голови Національної спілки краєзнавців України
6. Вибори Голови та членів Ревізійної комісії Національної спілки краєзнавців України
Вибори нового складу Правління та Президії Національної спілки краєзнавців України.
Вітання організаторам, делегатам та учасникам з’їзду надіслали:
Міністр культури України Євген Нищук
(лист від 23.01.2016 р. № 139/5/13-17)
В своєму зверненні він підкреслив, що діяльність спілки вже не одне десятиліття є визнаною державою, широкою громадськістю та науковцями. На благо збереження духовності й історичної пам’яті українського народу працюють академіки й учні, педагоги і студенти, історики та екологи, музеєзнавці та археологи, культурологи й правознавці, філологи та бібліотекарі від Закарпаття до Донбасу, від Полісся до Причорномор’я. Працюючи на користь розвитку культури та краєзнавчого руху, залучення до пізнання своєї землі широких верств населення, краєзнавці Спілки сприяють формуванню в громадян почуття самосвідомості, глибокої поваги до історії культури, мови та традицій українського народу. В сучасних непростих умовах для нашої держави важливо зберігати та примножувати історичну пам’ять і напрацювання попередніх поколінь, не знижувати високу активність практичної діяльності, яку з року в рік демонструє Національна спілка краєзнавців України.
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич
Міністр привітала поважних делегатів та гостей з відкриттям з’їзду Спілки, історія якої налічує більше 90 років, а практична діяльність високо оцінена Українською державою. Саме тому складно переоцінити діяльність краєзнавців, спрямовану на збереження безцінної національно-культурної спадщини українського народу, унікальних природних скарбів нашої Батьківщини. Краєзнавча спільнота України плідно розвиває освітянське краєзнавство, розробляючи науково-методичну і навчальну літературу, формує в шкільній та студентській молоді почуття патріотизму, морально-етичні цінності й бажання стверджувати духовні основи українського суспільства.
Народний депутат України Володимир Литвин
В привітанні народний депутат підкреслив значення краєзнавства, як безцінної скарбниці збереження історичного досвіду, всього того найкращого, що витримало випробування часом у сфері матеріальної і духовної культури, кревною пам’яттю єднаючи покоління минулі з поколіннями сучасними й прийдешніми. Вітчизняну історію важко уявити без подвижницької діяльності численної плеяди літописців рідного краю, які сенс свого життя бачили у збереженні багатих народних традицій, пропагуванню їх неповторних особливостей, відновленню забутих сторінок «малої» історії, пошануванню імен славетних земляків. Вагомим набутками краєзнавців з відродження національної історико-культурної спадщини, просвітницької роботи, патріотичного виховання нині по праву пишається все українське суспільство.
Ректор Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна В. Бакіров
Ректор привітав членів Спілки з цією видатною подією в житті краєзнавців нашої країни і наголосив, що саме краєзнавці були й залишаються першими у благородній справі дослідження й популяризації культури нашого народу, його досягнень у всіх сферах життя. Сьогодні краєзнавчий рух – один з найпотужніших суспільних явищ, який об’єднує тисячі ентузіастів від академіка до школяра. Свого часу саме на Харківщині був утворений Український комітет краєзнавства, діяли його центральні органи. Харківчани пишаються славетними іменами краєзнавства, чиї життя та діяльність були пов’язані з цим краєм: В. Н. Каразін і І. І. Срезневський, Д. І. Багалій і Д. І. Яворницький, М. Ф. Сумцов і Д. К. Зеленін, багато інших.
З трибуни з’їзду пролунало багато і особистих привітань учасникам історичного заходу
Член Президії правління Національної спілки краєзнавців України, директор Інституту історії України НАН України, академік НАН України, академік-секретар Відділення історії, філософії і права Національної академії Наук України Смолій Валерій Андрійович особливо підкреслив роль краєзнавців Спілки у виданні першого за історію незалежної України підручника «Краєзнавство» та запровадження такої нової форми краєзнавчої роботи спілчан – виїзні засідання, які за підзвітний час були організовані правлінням та головами обласних організацій і пройшли територіями вже багатьох областей.
Ректор Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, академік НАПТ України, член-кореспондент НАН України, професор, д. ф. н., Андрущенко Віктор Петрович та проректор Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, д. і. н., професор, заслужений діяч науки і техніки України, заступник голови НСКУ Андрусишин Богдан Іванович, привітали членів та гостей з’їзду і передали Національній спілці краєзнавців видання, які побачили світ завдяки зусиллям та невтомній праці дослідників історії України з числа викладацького складу цього вишу.
Начальник Управління контролю за діяльністю вищих навчальних закладів Державної інспекції навчальних закладів України, доктор історичних наук, професор Телячій Юрій Васильович окрім привітань спільчанам та учасникам з’їзду ознайомив присутніх із Наказом МОН України від 20.01.2017 р. № 31 «Про нагородження відзнаками міністерства найактивніших та найпродуктивніших членів Національної спілки краєзнавців України». Нагороди МОН України вручив Голова НСКУ Реєнт О. П.
Громадський та політичний діяч, Голова Фонду «Рідна країна», доктор політичних наук Томенко Микола Володимирович особливо підкреслив роль краєзнавців у формуванні свідомої нації та наголосив на нагальній потребі викладання курсу історії України у ВИШах.
Представник Української православної церкви Київського патріархату, к. церк.-і. н., викладач кафедри церковної історії та інспектор Київської православної богословської академії, голова Переяслав-Хмельницького єпархіального інформаційно–просвітницького відділу священник Іван Сидор від імені Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета за заслуги з відродження духовності України та утвердження Помісної Української Православної Церкви відзначив кращих членів НСКУ Орденами Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ-го ступеня та Орденами Святого архістратига Божого Михаїла.
Із ЗВІТОМ Правління виступив Реєнт Олександр Петрович, Голова Національної спілки краєзнавців України, д. і. н., професор, член-кореспондент НАН України, заступник директора Інституту історії України НАН України, заслужений діяч науки і техніки України.
Запорізька обласна організація
Національної спілки краєзнавців України
презентувала сигнальний примірник першого номеру електронного часопису обласного осередку
«КРАЄЗНАВСТВО ЗАПОРОЖЖЯ»
Голова Полтавської Обласної організації Національної спілки
краєзнавців України –
Нестуля Олексій Олексійович
Зліва на право Голови ОО НСКУ: Дніпропетровської – Кочергін І. О., Херсонської – Макієнко О. А.,
Миколаївської – Тригуб О.П.
Після Звіту про роботу правління НСКУ делегати з’їзду прийняли активну участь в його обговоренні, одночасно презентуючи досягнення своїх обласних організацій. Від Хмельницької обласної організації виступив її голова – Баженов Л. В. (Директор Центру дослідження історії Поділля при Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка, д. і. н., Заслужений працівник освіти України); Івано-Франківської – голова Косило М. Ю. (директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді МОН України, Заслужений працівник освіти України); Волинської – Бондаренко Г. В. (завідувач кафедри документознавства і музейної справи Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки, к. і. н., заслужений працівник освіти України) та багато інших.
Голова Черкаської ОО –
Мельниченко В. М.
Голова Донецької ОО
– Романько В. І.
Омельченко Д. Г. – заст. директора
УДЦ туризму і краєзнавства
учнівської молоді
Зліва на право Голови:
Київської ОО – Савченко Г. П.
та Київської МО – Гончаров О. П.
Голова Одеської ОО – Кушнір В. Г.
Вітання учасникам від ансамблю «Золоте перевесло»
Делегати заслухали також звіт Ревізійної комісії (доповідач – голова комісії Попович Сергій Іванович) та інформацію голови Мандатної комісії (доповідач – заступник Голови НСКУ Маньковська Р. В.).
З’їзд з питань, винесених на його порядок денний, є повноважним: з 85 делегатів від обласних організацій Спілки зареєструвались 79 чоловік.
З питань внесення змін до Статуту Національної Спілки краєзнавців України доповів відповідальний секретар Спілки – Дмитрук Володимир Іванович, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук.
Делегати з’їзду одноголосно проголосували за нову редакцію Статуту Національної спілки краєзнавців України.
Також одноголосно делегати VI з’їзду Національної спілки краєзнавців України
переобрали Головою НСКУ
РЕЄНТА ОЛЕКСАНДРА ПЕТРОВИЧА
Член-кореспондент НАН України, заступник директора з наукової роботи Інституту історії України НАН України, зав. відділу історії України ХІХ – початку ХХ ст., доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки. Знаний дослідник історії України, Олександр Петрович Реєнт вніс вагомий внесок у вивчення краєзнавства України ХІХ-ХХ ст.
Народився 10 травня 1949 р. у с. Дяківці Літинського району на Вінниччині.
У 1975 р. закінчив Київський державний педагогічний інститут ім. О. М. Горького (Національній педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова).
Невдовзі Олександр Реєнт – аспірант Інституту історії АН УРСР (1977-1980), молодший науковий співробітник, старший науковий співробітник відділу історії Великої Жовтневої соціалістичної революції і громадянської війни.
У 1981 р. захистив кандидатську дисертацію «Робітничий клас радянської України на завершальному етапі громадянської війни (1920)», у 1994р. – докторську «Робітники України в 1917-1920 рр. (соціально-політичні та економічні зміни)». З 1994 р. – заступник директора з наукової роботи, з 1999 р. – завідувач відділу історії України ХІХ – поч. ХХ ст. Інституту історії України НАН України.
У колі наукових інтересів – проблеми теорії та методології історичної науки, історіографії, націогенезу і державотворення, соціально-економічного та політичного життя, національно-визвольних і суспільно-політичних рухів у ХІХ-ХХ ст., історії церкви. Автор понад 600 наукових публікацій, у тому числі близько 40 індивідуальних і колективних монографій, енциклопедично-довідкових видань, 10 підручників та посібників.
Підготував понад 30 кандидатів та докторів наук. Член спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій Інституту історії України НАН України та Донецького національного університету. Голова Експертної ради з історичних наук (1997-2001) та член президії ВАК України (2009-2011), член ДАК Міністерства освіти і науки України (2004-2009). Ініціатор науково-методологічного проекту «Україна Соборна», голова однойменного збірника наукових статей. Олександр Петрович з 2005 р. – завідувач кафедри всесвітньої історії та методики навчання Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Г. Сковороди, з 1999 р. – почесний професор Ізмаїльського державного педагогічного університету, з 2011 р. – почесний доктор Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Г. Сковороди та почесний професор Кам’янець-Подільського національного університету. Член редакційних рад і редколегій провідних наукових періодичних видань і збірників («Український історичний журнал», «Проблеми історії України ХІХ – поч. ХХ ст.», «Історичний журнал», «Ucrainica Polonica», «Історія України: маловідомі імена, події, факти», «Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики», «Український історичний збірник»), кількох міждисциплінарних журналів. Проводить роботу також у Малій академії наук.
Нагороджений орденами «За заслуги» II та III ступенів, почесними грамотами Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, відзнаками НАН України.
З дружиною Валентиною Іванівною навчалися на одному факультеті. Виховали двох доньок. Наталія – доктор філологічний наук, професор, Олена – кандидат юридичних наук. Має двох онучок та онука.
Делегати VI з’їзду Національної спілки краєзнавців України одноголосно обрали голову та членів Ревізійної комісії, а також новий склад Правління та Президії Спілки.
СКЛАД ПРАВЛІННЯ
НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ
обраний VI з’їздом 23 січня 2017
голова НСКУ
РЕЄНТ Олександр Петрович – заступник директора Інституту історії України НАН України, завідувач відділу історії України ХІХ – початку ХХ ст. Інституту історії України НАН України.
заступники голови НСКУ
КОЦУР Віктор Петрович – ректор Державного вищого навчального закладу «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди».
МАНЬКОВСЬКА Руслана Вікторівна – старший науковий співробітник відділу історії України другої половини XX ст. Інституту історії України НАН України.
УДОД Олександр Андрійович – завідувач відділу української історіографії Інституту історії України НАН України.
відповідальний секретар НСКУ
ДМИТРУК Володимир Іванович – старший науковий співробітник відділу історичної регіоналістики Інституту історії України НАН України.
члени Президії НСКУ
АНДРУСИШИН Богдан Іванович – декан факультету політології та права Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.
БАЖАН Олег Григорович – старший науковий співробітник відділу історичної регіоналістики Інституту історії України НАН України.
ГАЛЬЧАК Сергій Дмитрович – професор кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, голова Вінницької обласної організації НСКУ.
ГОНЧАРОВ Олександр Петрович – доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голова Київської міської організації НСКУ.
ГУРЖІЙ Олександр Іванович – головний науковий співробітник відділу історії України середніх віків та раннього нового часу Інституту історії України НАН України.
ДАНИЛЕНКО Віктор Михайлович – завідувач відділу історії України другої половини XX ст. Інституту історії України НАН України.
ЗАВАЛЬНЮК Олександр Михайлович – професор кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.
КОВАЛЕНКО Олександр Борисович – директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка, голова Чернігівської обласної організації НСКУ.
КОСИЛО Михайло Юрійович – директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, голова Івано-Франківської обласної організації НСКУ.
КОТ Сергій Іванович – керівник Центру досліджень історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАН України.
МЕЛЬНИЧЕНКО Василь Миколайович – професор кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, голова Черкаської обласної організації НСКУ.
МИЛЬКО Володимир Іванович – науковий співробітник відділу історії України ХІХ – початку ХХ ст. Інституту історії України НАН України.
НЕСТУЛЯ Олексій Олексійович – ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», голова Полтавської обласної організації НСКУ.
ОМЕЛЬЧЕНКО Дмитро Григорович – заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді МОН України.
РАФАЛЬСЬКИЙ Олег Олексійович – директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.
РУБЛЬОВ Олександр Сергійович – учений секретар Інституту історії України НАН України.
САВЧЕНКО Григорій Петрович – професор кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голова Київської обласної організації НСКУ.
СКАВРОНСЬКИЙ Павло Степанович – директор Музею історії міста Бердичева, голова Житомирської обласної організації НСКУ.
СМОЛІЙ Валерій Андрійович – академік-секретар Відділення історії, філософії і права НАН України, директор Інституту історії України НАН України.
ТЕЛЯЧИЙ Юрій Васильович – начальник управління контролю за діяльністю вищих навчальних закладів Державної інспекції навчальних закладів України.
ТРОНЬКО Лариса Петрівна – член Київської міської організації НСКУ.
члени Правління НСКУ
АРЖЕВІТІН Станіслав Михайлович – завідувач кафедри банківської справи Київського національного економічного університету.
БАБЕНКО Олег Олександрович – директор Державного архіву Кіровоградської області, голова Кіровоградської обласної організації НСКУ.
БАЖЕНОВ Лев Васильович – професор кафедри всесвітньої історії Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, голова Хмельницької обласної організації НСКУ.
БОНДАРЕНКО Геннадій Васильович – завідувач кафедри Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, голова Волинської обласної організації НСКУ.
БУКЕТ Євген Васильович – головний редактор газети «Культура і життя».
БУЛАЄВСЬКА Наталія Іванівна – член правління Київської обласної організації НСКУ.
ВЕЛИКОЧИЙ Володимир Степанович – декан факультету туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
ВЕРБОВИЙ Олексій Вікторович – доцент кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
ГОЛОВКО Микола Леонтійович – професор кафедри зовнішньої політики та дипломатії Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справ України.
ДЕЛЕГАН Михайло Васильович – провідний науковий співробітник Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького, голова Закарпатської обласної організації НСКУ.
ДЕНИСЕНКО Галина Григорівна – старший науковий співробітник Центру досліджень історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАН України.
ДЕНИСЕНКО Олена Володимирівна – адвокат, голова Запорізької обласної організації НСКУ.
ДОБРЖАНСЬКИЙ Олександр Володимирович – декан факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, голова Чернівецької обласної організації НСКУ.
ЖИВ’ЮК Андрій Анатолійович – доцент кафедри історії Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука, голова Рівненської обласної організації НСКУ.
КОЛЯДА Ігор Анатолійович – професор кафедри методики навчання суспільно-політичних дисциплін і гендерної освіти факультету історичної освіти Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.
КОРНІЄНКО Олег Миколайович – командир відділення ОЗСП «Азов» в/ч 3057, Національна гвардія України, голова Сумської обласної організації НСКУ.
КОСТЮК Степан Володимирович – директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею, голова Тернопільської обласної організації НСКУ.
КОЧЕРГІН Ігор Олександрович – доцент ДВНЗ «Національний гірничий університет», голова Дніпропетровської обласної організації НСКУ.
КУДЕЛКО Сергій Михайлович – директор Центру краєзнавства ім. П. Т. Тронька Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, голова Харківської обласної організації НСКУ.
КУРИЛО Віталій Семенович – народний депутат України, заступник голови Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України, голова Луганської обласної організації НСКУ.
КУШНІР В’ячеслав Григорович – декан історичного факультету Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, голова Одеської обласної організації НСКУ.
ЛИСЕНКО Олександр Євгенович – завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України.
ЛИТВИН Микола Романович – директор Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України, голова Львівської обласної організації НСКУ.
МАКІЄНКО Олексій Анатолійович – доцент кафедри туризму Херсонського державного університету, голова Херсонської обласної організації НСКУ.
МИХАЙЛУЦА Микола Іванович – завідувач кафедри українознавства, історико-правових та мовних дисциплін Одеського національного морського університету.
МОСКАЛЮК Микола Миколайович – професор Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка.
НЕЛІНА Тетяна Вікторівна – директор Фастівського державного краєзнавчого музею.
ПОДКУР Роман Юрійович – старший науковий співробітник відділу історичної регіоналістики Інституту історії України НАН України.
ПОПОВИЧ Сергій Іванович – завідувач кафедри туризму Національного університету фізичного виховання і спорту України.
РОМАНЬКО Валерій Іванович – доцент Донбаського державного педагогічного університету, голова Донецької обласної організації НСКУ.
ТЕРЕС Наталія Володимирівна – доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
ТРИГУБ Олександр Петрович – завідувач кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Чорноморського національного університету імені Петра Могили, голова Миколаївської обласної організації НСКУ.
ШАФАРЕНКО Анатолій Миколайович – член правління Київської обласної організації НСКУ.
СКЛАД РЕВІЗІЙНОЇ КОМІСІЇ
НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ
обраний VI з’їздом 23 січня 2017
Голова Ревізійної комісії НСКУ:
ВЄТРОВ Ігор Георгійович – заступник декана факультету історичної освіти Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.
Члени Ревізійної комісії НСКУ:
ВЕРБИЛЕНКО Галина Анатоліївна – молодший науковий співробітник відділу історичної регіоналістики Інституту історії України НАН України.
КАТАРГІНА Тетяна Іванівна – старший науковий співробітник Центру досліджень історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАН України.
ЛАЗУРЕНКО Валентин Миколайович – проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету.
СИГИДИН Михайло Васильович – заступник декана факультету історії та політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Виступ із Звітом
Голови Ревізійної комісії НСКУ
Поповича Сергія Івановича
Виступ Голови Мандатної комісії
VI з’їзду НСКУ
Маньковської Руслани Вікторівни
Виступ Голови редакційної комісії
VI з’їзду НСКУ
Милько Володимира Івановича
Президія VI з’їзду НСКУ
Делегати
VI (чергового) з’їзду
Національної спілки
краєзнавців України
за результатаи роботи
одноголосно прийняли
Також уачсники з’їзду прийняли Звернення до української громадськості із закликом до спільної та активної роботи задля примноження і зміцнення українського суспільства та державності від учасників VI з`їзду Національної спілки краєзнавців України 23 січня 2017 року
There are no comments yet.